Burza je jediný podnik na světě, ve kterém existují pouze dvě možnosti: cena aktiva roste, nebo klesá. Takže teoreticky je riziko 50%. Statisticky vzato, neměli bychom dlouhodobě ani vydělat, ani prodělat. Spousta online obchodníků se ale na vlastní kůži přesvědčilo, že realita může být jiná.
Burza je dravým podnikem, kde slovo „riziko“ je klíčové. V souladu se zákonem je většina brokerů na svých stránkách nucena uveřejnit povinné upozornění. Může vypadat například takto:
Na základě tohoto tvrzení většina lidí získá názor, že burzy jsou velmi rizikovým prostředím a od toho raději dál. Zejména proto, že text takovýchto upozornění bývá u různých obchodníků podobný, liší se jen procento ztrátových investorů – od 75 po 89 %.
Zkusme se ale podívat na tuto statistiku obráceně: 11 – 25 % obchodníků na burze vydělává. Mělo by tedy existovat něco, co lze nazvat bezpečný a ziskový trading.
Jak je to ve skutečnosti – je to realita, nebo fikce? Co byste měli vědět, než odklikne svůj první online obchod?
Lidský život je v podstatě jedno velké dennodenní riziko. Riziko pracovní, zdravotní, dopravní, ve sportu a dokonce i ve vztazích. Ublížit si můžete i doma pádem z gauče…
Nebo rizika klasického podnikání. Je známo, že celosvětově do 3-5 let končí krachem přes 80 % všech vzniklých podnikatelských projektů. V klasickém podnikání čelí podnikatel rizikům neplatičů, systému, úředníků, konkurence a vnějšího prostředí obecně. Kromě těchto vnějších rizik bojuje uvnitř firmy se zaměstnanci, zásobami, financemi a do toho hraje roli spousta dalších nepředvídatelných jevů.
Proč tedy někdo tvrdí, že cesta k vydělávání peněz podnikáním je méně riziková a že je snadnější pro tvorbu zisku, než riziko 50% pravděpodobnosti na burze? Uvědomme si, že fungující firmy kolem nás jsou vlastně pouze těch 20 % společností, které dokázaly přežít.
Varovné texty brokerů na burze upozorňují na takzvanou „finanční páku“. Páka může mít hodnotu až 1:100, či 1:200 na Forexu a CDFs burze. V čem vlastně spočívá to „riziko“, na které Evropská unie nařizuje upozornit všechny online obchodníky? Před čím nás vlastně „chrání“?
Podle mne je to z velké části manipulace a lobby. Přitom podstata regulace „finanční páky“ zůstává zamlžena. Pokud vám broker podle pokynů regulátora sníží finanční páku, vlastně vám jen zvýší depozit peněz, se kterým nemůžete v rámci svého vlastního účtu operovat. Menší páka v sobě skýtá paradoxně větší rizika pro tradera a snižuje možnosti pro řízení pozic. Zato „regulovaná“ brokerská firma snadněji a dříve přijde k zisku…
Při online obchodování ten, kdo má špatné návyky, bude nutně prodělávat s menší, nebo i žádnou pákou. Nebo koupíte-li si na doporučení „odborníka“ akcie či fondy, které vás lákají na enormní zisky, ale ve skutečnosti byly vydány podvodně, ztratíte celý svůj kapitál i bez finanční páky. Je to o tom, co je v hlavě a zejména ve schopnosti dodržovat pravidla, která si vlastně stanovujete sami. I s vysokou finanční pákou můžete obchodovat velmi bezpečně. O všem rozhoduje hlava, nikoliv páka! Faktem zůstává, že pokud někdo přichází na burze o peníze, z 99 % je to vlastním přičiněním.
Mnohem důležitější termín, než „finanční páka“ je pojem „finanční účinnost“. Prostě kolik peněz v reálu vyděláváte či proděláváte na cenovém pohybu aktiva. Na finanční páce nezáleží – ta je jen o depozitu peněz. Otevřete-li si na burze rozumné množství obchodů při vyšší finanční páce, v depozitu máte více peněz a chráníte si tak účet před výkyvy trhů a snižujete rizika Margin Callu.
Právní prostředí, ve kterém je broker „regulován“, nemusí skýtat pouze výhody. Samozřejmě, narazíte-li na podvodníka, může to být problém, proto volbě brokera je nutné věnovat vždy náležitou pozornost. Nicméně je známo, že řada „regulovaných“ firem používá nefér praktiky ve stylu „pod svícnem bývá tma“ a loupí peníze klientů znevýhodňováním tržních podmínek arbitráže apod.
Ne každá regulace je zárukou poctivosti a ochrany klienta – vzpomeňte si na nedávnou minulost a smutné příběhy bankovních domů, které podléhaly regulaci a auditům jisté centrální instituce…
Také vědomí, že klienti své účty odhalují „dobrovolně povinně“ úřadům regulátorů (a možná desítkám zájmových stran třetích osob), není zrovna povzbuzující… Je opravdu dobré zvážit, kde jsou peníze opravdu v bezpečí a analyzovat, co je skutečným účelem nejrůznějších regulací…
Naštěstí vy víte, že máte možnost volby!
Burza je jediný byznys na světě, kde řešíte pouze dvě možnosti – cena aktiva může pouze růst, nebo klesat. V 80 % času se ceny na burze vyvíjejí cyklicky a v trendech.
Abyste měli rizika pod kontrolou, je důležité:
- Otevřít si obchodní účet tam, kde vám „dobré úmysly“ regulátora nezničí podmínky pro vaše podnikání a omezí rizika ataku třetích osob.
- Naučit se obchodovat na Demo účtu, stanovit si vlastní obchodní plán a co je nejdůležitější – DODRŽOVAT JEJ. Na živém účtu se nenechat vykolejit dočasnou nebo malou ztrátou.
- Nehledat Svatý grál, který by zaručil 100% výsledek. Ten prostě neexistuje. Burza je pravděpodobnostní podnik. Drobné ztráty jsou při obchodování na burze nezbytným „nákladem na podnikání“ a je nutné se s nimi smířit. Správný money management vám umožní vyvarovat se ztrátám, které by mohly ohrozit váš účet, ať obchodujete s jakoukoli pákou.
- Snažit se naučit rozumět trhům a trendům. Naučit se rozumět tomu, kam jdou ceny a proč. Nehoňte ceny a trhy v krátkodobé volatilitě, nemusí se to vyplatit. Soustřeďujte se spíše na sílu a hybnost střednědobých pohybů cen a nechoďte proti nim.
Uvedu vám příklad. Před více než třemi lety jsme uvedli do života projekt s názvem WinSignals. Jedná se o burzovní signály, které klienti obdrží prostřednictvím chytré mobilní aplikace, a umožní jim ušetřit čas a vysedávání před obrazovkou monitoru. Můžete namítnout, že takových projektů najdete na internetu spoustu. Tenhle je ale jedinečný tím, že signály zasílá skupina živých traderů – signalistů, kteří sami řídí své obchodní účty a také účty dalších klientů. Takže žádný robot a žádná pustá teorie.
Další jedinečnost spočívá v tom, že úspěšnost dosažení definované úrovně PT (Profit Target) se pohybuje dlouhodobě mezi 75 – 92 %, průměrně pak kolem 80 %. Takové výsledky 99 % jedinců za období více než tří let kontinuálně nemá šanci dosáhnout. Přesvědčte se sami, jak vypadají výsledky tohoto týmu na mobilní aplikaci klienta za poslední dva měsíce.
Pro spuštění videa klikněte na obrázek:
Poznámka: ve filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“, zazněla věta: „Hvězdička znamená úspěch“. U WinSignals platí „Zelená znamená úspěch“ 🙂
Jak je možné, že 33 signálů jdoucích po sobě od 10.1.2019 dosáhlo definované ceny Profit Target do 15 dnů od zaslání signálu klientům?
Vysvětlení jsou dvě:
Ano, burza může být bezpečný podnik. 10-20 % traderů to ví velmi dobře. Zařaďte se mezi ně! Největší rizika v obchodování se nacházejí v hlavě obchodníka!
Podnikání na burze je free. Žádní zaměstnanci, marketing, logistika, systém, úředníci, povinnosti, sklady, vázané cash-flow, neplatiči, žádní právníci, účetní, poradci a další vyžírkové. Prostě klídek a soustředění na proces vydělávání peněz.
Přijďte si pro know-how příští týden na zajímavou akci –
Jaký dárek a co pro to musíte udělat? Zatím jen jediné: rezervovat si účast na DigiPárty kliknutím na tento odkaz nebo na obrázek výše a pak jen čekat na další informace. A garantuji vám – bude to stát za to!
Přeji vám krásný a úspěšný den!
Jirka Gajdošík
Dobrý den, zajímavé, ale nejzajímavější je pro mne zmínka o správě účtů dalších klientů. Řešil jsem toto již v minulosti dotazem na pana Mazura. Jaká je šance v tomto směru a jaké jsou případně podmínky.
děkuji, Marat.