Napadlo vás někdy, že máte jen vyměřený čas na to – provětrat ziskový potenciál vlastní mysli? Že nerozumíte otázce? Zkusím vysvětlit…
Nejdříve další otázka. Znáte film Vyměřený čas? Pokud neukradnete, nevyděláte či nezdědíte nějaký čas navíc, nebo vám jej někdo prostě nedaruje, nemáte jej. Ve skutečnosti bez ohledu na děj a myšlenku filmu je skutečnost taková, že máte pouze jeden čas!
Čas je aktivem, které souvisí s mírou svobody, nezávislosti, peněz, seberealizace. Kterákoliv zde vypsaná hodnota je funkcí těch dalších. Hodně lidí o tom ví, ale s tím aktivem, které je nejdůležitější – totiž s časem, nezachází příliš dobře.
Zatímco na jedné straně víme, že na to, abychom jmenované hodnoty, zejména svobodu a peníze měli, potřebujeme právě ten čas, ve kterém se o tyto hodnoty staráme, vyrábíme je svým myšlením, postoji a aktivitami… Na straně druhé toto zcela přehlížíme a věnujeme svůj čas úplně jiným věcem. Třeba prací pro druhé, zábavě, povídání, či činnostem, které prostě ony vytoužené hodnoty, třeba svobodu a peníze, nepřinášejí.
Život. Ano, to víme, že čas je omezen, vyměřen. Pouze nevíme, na jak dlouho a co za tu dobu stihneme. Je moudré tanto čas využít co nejlépe.
Podnikání. Ano, i zde je čas vyměřen. A víme, že tohoto času je opravdu málo. Máme tedy málo času na rozhodnutí, plán i akci. Kdo se vymlouvá a neustále opakuje svoje proč, jak, kdy, nebo říká „až jindy, až pak, někdy…“ – mrhá největším darem, kterým je čas.
Seberealizace. Ano, je omezený čas na vše, co bychom chtěli stihnout a prožít smysluplně a tak, abychom si říkali – stojí to za to.
Vztahy, rodina, přátelé, zdraví, relax… Ano, víme, že vše je podmíněno časem. Neustále se rozhodujeme, jak s ním naložíme a je neuvěřitelné, kolik času uméme promrhat. Bohužel čas, který nevyužijeme smysluplně, prostě uteče, nejde vrátit, stane se minulostí. Nemůžeme si jej ani koupit, sehnat, uloupit. V tom je čas spravedlivý. A tak dále.
» Proč to v kontextu článku připomínám? Ve svých kurzech učím lidi rovnici PENÍZE = ČAS = SVOBODA. Jsou to tři hodnoty, faktory, veličiny, které se nejen prolínají, ale které spolu souvisí a do jisté míry jsou totéž. Když jsem pře 18 lety začal studovat příležitost jménem burza, uvědomil jsem si, že zvládnu-li tento byznys, dám si šanci nejen na peníze, ale zejména i na čas pro sebe a větší porci svobody.
» Jisté je, že můj učební proces trval mnohonásobně déle, než tomu může být u vás. Víte, je jasné, že můj kurz HNB VIP TRADER nemá pouze hodnotu peněz. Cena je téměř legrační, když uvážíte, kolik ušetříte času na experimentování a hledání všeho kolem toho, jak to na burzách chodí a funguje. Cena je legrační, je-li poměřena právě časem a svobodou.
Mezi námi – právě chytré vzdělávání má obrovskou páku pro peníze, čas i svobodu. To ale asi tušíte..?
Ale ještě otevřeme další téma…
» Kam zaměřujeme svoji pozornost, tam to roste. V praxi to znamená, že zaměřujeme-li dostatek pozornosti, energie a času třeba podnikání a penězům, rozpohybujeme svůj život jiným směrem a tam to prostě roste… Také můžete zaměřovat pozornost jinam, že…
» Peníze se nevydělávají prací, ale procesem myšlení. Myšlení, jeho kvalita, zaměření a směr jsou výsledkem motivace. Naše mysl má takový ziskový potenciál, jakým směrem ji používáme. Jasné?
» V životě, v podnikání, ale i na burze platí všudypřítomné Pravidlo 80/20. Z něj vyplývá, že jen 20 % myšlenek, času, energie a zaměření dává smysl pro dosahování 80 % výsledků, peněz a všeho, co dává smysl. Toto Pravidlo vede k efektivní lenosti a nedá se aplikovat v běžné práci..
» Vše, co máte… Stav života a podnikání, ve kterém se nacházíte… Okolnosti vašeho života, svobody, nezávislosti, peněz, zdraví, vztahů a kvality života – vše je 90% výsledkem toho, jak jste mysleli a kam jste zaměřovali svou pozornost (tam vám to rostlo) a jak efektivně nakládáte právě se svým ČASEM.
Ano, vše ostatní můžete mít pod kontrolou, ubírat, přidávat – peníze, zdroje, míru svobody, seberealizaci, cokoliv… Pouze s tím časem to máme všichni stejně. ČAS je jenom jeden a prokazatelně jej máme všichni stejně.
Pokud se díky aktuálnímu zaměření do našeho života vloudí nějaká ta myšlenka či příležitost, máme vždy a pouze něco, jako VYMĚŘENÝ ČAS pro to, abychom ji uchopili. Nebo ji prostě necháme proklouznout mezi prsty a příležitost se prostě ztratí v čase… Tak co dnes uděláte ve svém vyměřeném čase? Dočtete článek a uděláte akci. Nebo si řeknete – nemám čas, až jindy, nebo prostě zůstanete tam, kde jste?
Teď opět poněkud posuneme téma… Mějte na paměti, že >
Ano, je řeč o burze a tento článek by se mohl jmenovat třeba něco jako “Ziskové řízené investic na burze”. Nicméně si myslím, že název článku více odpovídá tomu, o co v naší hře na burze jde. Ano, píšu slovo “hra”, neboť to také více vystihuje to, co na burze děláme. A nejen na burze. Nakonec vše, co děláme – náš život, naše podnikání, naše činnosti a rozhodování více odpovídají tomu, co odborně popisuje například Teorie her.
Teorie her je disciplína aplikované matematiky, která analyzuje široké spektrum konfliktních rozhodovacích situací, které mohou nastat kdekoliv, kde dochází ke střetu zájmů.
Ano – rozhodování a nejrůznější střety zájmů nám hrozí dennodenně ve všech situacích, které nám život přináší. Denně se mnohokrát rozhodujeme, zda uděláme to či ono. Zda uděláme tu, či onu akci, schůzku, zda podepíšeme smlouvu, uděláme nákup, zda pozveme na rande zajímavou osobu… Zda si s ní něco začneme, či nikoliv. Nebo zda pojedeme vlevo, či vpravo – protože několikrát denně jsme na jakési křižovatce, ze které vede více cest, ale pro jednu se musíme rozhodnout. A jedna je ta správná, nejlepší. Ne pokaždé se strefíme do správného rozhodnutí.
» Špatná rozhodnutí bolí, mrzí, mohou přivodit újmu. Újmu majetkovou, finanční, zdravotní, vztahovou, či dokonce osudovou.
» Dobrá rozhodnutí nás potěší, mohou nás nadchnout a přivodit euforii, nabudit příjemné hormonální změny, zvýšit hladiny endorfinů, serotoninu (hormonu štěstí). Poté se opět rozhodujeme, konáme…
Stejně tak, jako podnikání či třeba právě ta hra na burze. Nebojte se slova hra. Prostě neustále něco, s někým a někde hrajeme. A neustále řešíme více, nebo méně rozhodnutí. A sklízíme důsledky – ty mohou být očekávané, přijímané, příjemné, ale také mohou být ve střetu z našimi zájmy. Pokud se tak stalo, někde se stala chyba, nebo jen zapracovaly další vlivy – pravděpodobnost a jistá míra nahodilosti či chaosu.
Pokud byste chtěli mít svůj život, podnikání či dění na burze popsány matematicky, k Teorii her byste museli přidat i Teorii chaosu, pravděpodobnost, rizika, řízení rizik, spekulace, korelace, souvztažnosti, synergie. OK, zkomplikovat lze ledacos. V zásadě si pořád ale myslím, že v podnikání i v investování na burze vystačíme s matematikou 5. třídy základní školy, se špetkou zdravého rozumu a s pár zásadami pro využití ZISKOVÉHO POTENCIÁLU vlastní mysli.
Burza a řízení investic na burze jsou determinovány mnohými okolnostmi, v rámci kterých ovšem i zdravý rozum, či úsudek mohou podléhat nahodilostem nelineárního procesu hry s neúplnými informacemi. Pohyby cen aktiv na burze, která jsou předmětem našeho zájmu pro řízené spekulace, jsou často výsledkem chování nelineárních dynamických systémů, které vykazují jev známý, jako deterministický chaos. Tj. nelze v něm definovat všechny proměnné a veškeré náhodné nebo předvídatelné parametry, jejich výsledkem by bylo něco, jako JISTOTA výsledku.
OK, s tím se dá žít, pokud to víme. Nicméně lidský mozek je sice nejdokonalejší počítač na světě, ale ty nelineární a dynamické souvislosti umí hodnotit až poté, co nastanou a nerad s nimi počítá. Vlastně se 99 % lidí chová tak, že by rádi měli vše na jistotu, vše jasné, spolehlivé, fungující, dokonalé. Proto lidé v podnikání prahnou po zaručených návodech a informacích, byť v podvědomí tuší, že to není jaksi reálné.
Dá se tedy klidně konstatovat, že úplně vše, co děláme v životě, v zaměstnání, v podnikání, na burze či v jakékoliv činnosti splňuje prvky Teorie her i Teorie chaosu. Vše, co děláme, má tudíž v sobě prvky Spekulace. Neustále, dnes a denně spekulujeme, že nám vyjde to, oč usilujeme.
Ve všem, co děláme, je potom prvek Pravděpodobnosti. Ano, nic z toho, po čem toužíme, nic z toho, co děláme a nic z toho, oč usilujeme, nemusí prostě vyjít. Potenciální střet našeho zájmu je pořád ve hře. V životě se to nazývá průšvih, negativní událost, v podnikání špatný předpoklad či záměr, na burze potom ztrátová situace. Není nikdy otázkou, jestli se tak stane, ale pouze vždy – kdy se tak stane. To jsou prvky Rizika.
Proto vše, co děláme, v sobě obsahuje prvek Spekulace. Ano, prostě neustále doufáme, že nám věci, předpoklady, predikce a vytoužené jistoty budou vycházet. Nicméně to občas nevyjde. Důsledky mohou být mírné či mimo rámec vnímání, někdy ale vážnější i fatální.
Takže se dá říci, že vše, co aktuálně máme… To, v jakém stavu se nachází náš život, naše podnikání, náš bankovní účet či stav účtu na burze… To vše je výsledkem toho, jak jsme vyhodnocovali ony
parametry HRY – Pravděpodobnost & Rizika & Spekulaci.
Potenciál lidské mysli je nekonečně velký a silný. Lidský mozek je neuvěřitelný počítač s někdy překvapujícími výsledky. Vlastníme jej každý. Výkonnost teď neřeším, ale něco bychom o něm měli vědět.
Z 90 % jsou výsledky v činnostech lidí spíše odvislé na způsobu, jakým je mozek využíván, než jen na obecně uznávaných faktorech. Jistě – vzdělání, mentální kapacita, jistá inteligence, zkušenosti a mnohé z toho, co vnímáte, to je důležitá. Ale nikoliv rozhodující. Rozhodující je totiž způsob myšlení a způsob používání mozku a parametrů lidské mysli.
Zatímco jeden mozek člověka, který obsahuje jistou míru informací, vzdělání, inteligence a zkušeností, může vytvářet chtěné hodnoty, přetvářet svět a dosahovat skvělých výsledků, potom stejný mozek s podobnou kapacitou bude vykazovat výsledky nechtěné, průměrné, či dokonce žádné. A někdy může být i zbraní hromadného ničení. Ničení světa, vztahů, výsledků, hodnot, peněz.
Z výše popsaného vyplývá, že nemusí stačit to, co vnímáte jako důležité informace, vzdělání či postupy, třeba právě pro úspěšné obchodování na burze. Rozhodující bude, jak tyto informace, vzdělání či postupy využijete v praxi. A zdali jste k tomu, co děláte, schopni přistupovat profesionálně jako k hernímu systému, který má svoje pravidla, systém, matematiku, ale zároveň i prvky nepředvídatelnosti, neurčitosti či dokonce chaosu.
V každé hlavě se nachází miliardy mozkových buněk, neuronů, stovky miliard synapsí a spojení. Elektrochemický systém pracuje s informacemi, třídí je, vyhodnocuje a dává podněty, či řešení. Každou vteřinu jich lidský mozek vyhodnocuje tisíce. Neurony putují elektrické impulsy, z paměti vyhodnocují informace, zkušenosti, počítač prostě pracuje. Každou sekundu se zpracovávají stovky tisíc dat.
Tím, jak mezi buňkami putují zprávy, myšlenky či vzpomínky, vytvářejí se biochemické elektromagnetické cesty. Říká se jim paměťové stopy a jsou opravdu vzrušujícím poznáním a možná i klíčem k tomu, abychom pochopili, kdy a jak můžeme uspět, třeba i na burze. Pokaždé, když nás napadne nějaká myšlenka, poklesne biochemický a magnetický odpor v myšlenkové stopě, kudy tato myšlenka putuje. Je to, jako byste čistili cestu lesem. Napoprvé je to fuška, protože se musíte prosekat houštinou. Napodruhé to bude díky počáteční práci lehčí. Čím déle se tento proces odehrává, tím jasnější cestu k rozhodování a výsledku buduje.
Podobně funguje i lidský mozek → čím častěji opakujete vzorce či mapy myšlenek, tím menší je odpor, na který budou narážet. Opakování tedy samo o sobě zvyšuje pravděpodobnost dalšího opakování. Jinými slovy – čím častěji se přihodí nějaká událost, v rámci které se musíme rozhodovat, tím spíše se někdy stane opět. (text. tří předchozích odstavců jsem si vypůjčil z knihy Tonyho Buzana Myšlenkové mapy).
Na burze, podobně jako v jakémkoliv jiném podnikání, funguje neúprosná statistika. Dlouhodobě zde uspěje jen 10 % lidí na úkor méně úspěšné 90% většiny. Proč 90 % lidí v životě, v podnikání, či na burze neuspějí? Prostě proto, že mají nastavené myšlení směrem k neúspěchu. Část lidí jsou dokonce chodící tragédové – na co šáhnou, to pokazí. Neúspěch mají jako návyky, jako nastavení mysli. Mají blbým způsobem vybudované ty “paměťové stopy”.
Z toho ale na druhou stranu naopak vyplývá, že lze mít mysl nastavenou i opačně, směrem k úspěchu. Proč to tak ale má menšina lidí? Řekl bych, že jednou z příčin je prostě fungování Pravidla 80/20 v ekonomice, v podnikání, na burze i ve všech lidských činnostech.
Přesvědčil jsem se o tom sám ve své vlastní praxi. Jako akční člověk jsem v mládí provozoval i lehce adrenalinové sporty jako jeskyňaření, horolezectví, paragliding, bujaré večírky i četná dobrodružství s něžným pohlavím. Vše, co jsem dělal, jsem dělal rád, ale občas s nadměrnými riziky. Pravděpodobnost toho, že se občas může něco přihodit, byla tím vyšší, oč více jsem pokoušel osud a zvyšoval rizika. Takže jsem občas někde spadl a v jednou případě i skončil na JIPce. Popřípadě jsem dostal kopačky od milé dívky. OK, život mě postupně učil vyhodnocovat moje spekulace a rizika tak, abych si více užíval a méně riskoval.
Podobně tomu bylo i v podnikání, které od počátku narůstalo do slušných obrátek. Z nuly, z garáže a na zelené louce jsem do několika málo let točil v podnikání stovky milionů korun, řídil stovku zaměstnanců a zažíval euforické příběhy a sem tam i nějaké ty držkopády.
S tímto mentálním a zkušenostním vybavením jsem začal před 14 lety pokoušet burzu a obchodování na burze.
Řeknu to krátce – po léta to byl příběh o vzestupech, euforii, občasných pádech i krizích. Naštěstí pro mě dnes s kladným výsledkem. Pochopil jsem, o čem jsou nejen ta slova Pravděpodobnost, Rizika a Spekulace, ale i to, jak bych měl pochopit něco z té Teorie her, Teorie chaosu i to, jak funguje lidský mozek. Říká se tomu poučení a zkušenosti.
Zkušenosti, které byly na burze vykoupeny milionovým školným.
Již v letech 2006 – 2008 jsem s desítkami svých klientů a traderů identifikoval, že burza má na rozdíl od jiných herních systémů pár zákonitostí:
» Pravděpodobnost. Vše, co se děje na burze v cenách, je o pouze o dvou možnostech. Cena na burze může pouze růst, nebo klesat. Jiné možnosti zde nejsou. To jest řeším zde pouze dvě možnosti. Burza je bez dalšího vnímání okolností podnikáním, kde se vše děje s pravděpodobností 50/50, 1:1. Dvě možnosti, třetí neexistuje.
Tím je jako herní systém daleko jednodušší, než cokoliv, co jsem musel řešit v životě a v podnikání.
Z tohoto pohledu se zdá vcelku nepochopitelné, proč matematicky a pravděpodobnostně tak jednoduchý systém lidé, stroje a počítače tak komplikují a hledají na dvě možnosti desítky, stovky či tisíce metod, jak odhadnout tu správnou možnost.
Na burze se denně, každou hodinou či minutou dostáváme na rozcestí dvou cest, kdy jedna vede vlevo, druhá vpravo. U nás tedy jedna možností – cena nahoru, druhá možnost – cena dolů. Musíme se rozhodovat, kterou cestou jít. Pro jednu se rozhodneme a jedna je ta správná.
A cesta i rozcestníky mohou být buď klidné a bezpečné, nebo je můžeme vzít z kopce, zprudka. Buď s rozmyslem, či s rozvahou. Udělat akci a mít ji pod kontrolou, nebo udělat akci a potom děj se vůle boží… Jak to děláte vy?
» Pravděpodobnost zisků. Dalším zajímavým poznáním bylo, že otevírám-li obchodní pozice na burze určitým způsobem, dostává se dříve, nebo později až 98 % všech mnou otevřených pozic do menšího, či většího zisku.
» Pravděpodobnost ztráty. Negativním poznáním bylo, že rovněž 80 % všech otevřených pozic se dostávalo do menší, či větší ztráty.
Uvědomění. Také jsem si uvědomoval, že burza je tvrdý kapitalismus, děvka nevděčná a že příležitosti jsou pro všechny účastníky stejné. A přesto zde jedni vydělávají a druzí prodělávají. Pochopil jsem, že burza a celý ten cirkus a kolotoč s bilióny dolarů v akci je něco jako organismus. Pochopil jsem, že aby ten organismus přežil a fungoval, musí v sobě mít určité zákonitosti, které právě ti úspěšní pochopili a ta neúspěšná většina je neustále zcela mimo.
Což je v pořádku, protože někdo musí otevírat peněženku a cpát tam ty peníze. A jiný inkasuje. Je to vše nejen o fungování, ale i mentálním nastavení hlavy – je to o ziskovém potenciálu vaší mysli!
Jak je možné, že v situaci, kdy rozumíme faktu, že více, než 90 % všech obchodů na burze mohou být ty ziskové, že s takovou znalostí neumějí spekulanti na burze přežít a vydělávat? Proč má 80 – 90 % lidí na burze nastavenou hlavu ztrátovým způsobem?
Opravdu existuje něco, jako ZISKOVÝ POTENCIÁL VAŠÍ MYSLI. Dobrá zpráva je, že s tím lze pracovat!
Za pár dnů začne léto 2018. Léto je fajn doba na to – učit se a vstřebávat nové věci, procvičit mozkové synapse, potrénovat mysl na peníze a vyzkoušet si nové šance a příležitosti. Proberme ještě pár okolností:
» Můj nejlepší kurz o obchodování na burze asi znáte. Je v něm 16 let zkušeností, tisíce hodin experimentů a učení, stovky příběhů úspěšných i méně úspěšných lidí, které jsem kolem burzy potkal.
» Možná také znáte můj projekt WinSignals. Náš systém pravděpodobnostních burzovních predikcí vykazuje finální úspěšnost 80-90 %. Rozumějte tomu správně, 80-90 % našich zpráv pro klienty je pravděpodobnosti a realizaci zisků! Jenom poznámka zde > toto vás naučíme v rámci našeho kurzu HNB BUSINESS!
To jsou v zásadě fenomenální výsledky, nevím o jiném obdobném systému! Přesto jen 50-60 % našich zákazníků vykazuje dlouhodobě ziskové výsledky v obchodování a našimi WinSignals. Jasně, i tak je to číslo podstatně vyšší, než ne běžný průměr. Řekl bych, že tak 30-40 % lidí se v tom plácá, někdy v plusu, jindy v mínusu.
V zásadě vím, proč tomu tak je. Pracují se špatným nastavením v hlavě. Možná i pár procent lidí, tak do 10-ti vykazují i špatné výsledky a ztráty. Dělají zmatky, chaos, nadměrně riskují.
Obchodování na burze a řízení investic má tyto předpoklady:
Zde je opět více východisek pro to, abychom pochopili, kde je Svatý Grál pro úspěch a pro náš ziskový byznys na burze. Něco vyplývá z mého pojednání o nastavení mysli a o fungování mozku. Z něj je jasné, že ty cesty, synapse a propojení si vytváříme sérii akcí. Vytváříme něco, jako vlastní paměťové stopy. Ty se dějí z naší svobodné vůle, ale i z očekávání a následného vyhodnocování rizik. Zkušenosti jistě hrají svoji roli. Vytvářením vlastních paměťových stop vytváříme svoje návky a postoje k rozhodovacím procesům.
Spekulace jsou tím faktorem, který rozhoduje. Na burze, ale ani v životě či v podnikání neexistuje nic, jako jistoty. Vše jsou spekulace. Je třeba bezpodmínečně chápat a přijmout odpovědnost za to, aby vaše spekulace a rozhodovací procesy byly prostě VAŠE. Tečka.
Jen tak si potom budete umět poradit s prekérními situacemi na burze.
Tak, myslím si, že se mi tímto článkem podařilo pár věcí:
Pro svoje klienty jsem vyhlásil měsíc červen jako rychlé akce ve vyměřeném čase... Berte to s nadsázkou. Myslím, že to bude jízda.
Vyhlašuji VYMĚŘENÝ ČAS pro letní akci, v rámci které můžete otestovat nejlepší kurz o obchodování na burze na čs. internetu – HNB VIP TRADER!
Co to znamená VYMĚŘENÝ ČAS na akci? Jednoduché – máte opravdu málo času, navíc vyměřeného, s odpočtem – na to, abyste byli v akci. Otevírám kurz HNB VIP TRADER na léto 2018 a vůbec poprvé spustím akci, které jsem se vyhýbal 5 let. Ano, spustím tento kurz poprvé i na SPLÁTKY!
Blíží se léto, možná jsem se lehce zbláznil… Ale opravdu dám na VYMĚŘENÝ ČAS tento kurz o 60 % levněji (z cenovky 14.990 korun na 5.990), navíc s možností mít jej bez DPH nebo na splátky, kterých si ani nevšimnete..
ZDE JSOU PODROBNÉ INFORMACE A PŘÍLEŽITOST VE VYMĚŘENÉM ČASE!
Je to jednoduché:
Víte, že vás ve verzi kurzu HNB BUSINESS naučíme to podstatné, abyste i vy pro sebe uměli vytvářet statisticky úspěšné predikce do svého podnikání na burze?
A také chci, abyste opravdu v praxi uměli používat těch pár Zásad pro bezpečné a ziskové obchodování a řízení investic na burze, o kterých je řeč v našem kurzu Hrajeme si na burze!
Takže díky, pokud jste dočetli až sem a děkuji všem z vás, pro které to mohu psát!
Jirka Mazur
PS: Poslechněte si pár minut, proč máte využít vyměřený čas pro letní akci a jak vám ji vylepším!